Redakční systém nebo také Systém pro správu obsahu (CMS z anglického content management system).

     CMS je počítačová aplikace umožňující vytváření, úpravy, vyhledávání a archivaci digitálních médií nebo elektronického textu. Většinou jsou používány pro publikování článků a dalších typů textů. V poslední době se redakční systémy nejčastěji používají pro tvorbu webových stránek, ale není to podmínkou. Pomocí redakčního systému můžeme publikovat texty, obrázky, videa, audio, a v neposlední řadě webové stránky.

     Trh s CMS programy je široký, existuje jak řada programů nabízených jako svobodný software (open-source), tak i komerčních řešení. CMS se člení dle řady kritérií, například rozsahu řešení, použitého vývojového prostředí nebo cílové skupiny. Nejjednodušší CMS jsou naprogramovány v JavaScriptu (např. TiddlyWiki), řada CMS používá PHP (většinou v kombinaci s databázovým systémem MySQL, ale i bez jakékoli databáze), oblíbená je i Java a další jazyky.

     Každý redakční systém podporuje různé vlastnosti, podle toho jak je naprogramován a k jakým účelům bude sloužit. Vlastností může být samozřejmě velké množství a záleží hlavně na typu redakčního systému, každý typ se vyznačuje různými požadavky a pro každý typ budou jiné priority. Ukažme si tedy několik typů redakčních systémů.

     V současné době se stále častěji setkáváme s použitím Open Source, nebo chcete-li svobodného software. Také mediální kampaň rozpoutaná kolem této platformy má vliv na plánování a analýzy prováděné manažery ICT v širokém spektru organizací. Open Source řešení však již řadu let znamená stabilitu, výkon a bezpečnost a znalost tohoto řešení není výsadou jen profesionálů z "branže". Nasazování Open Source řešení znamená kvalitní alternativu k řešením postavených na komerčních produktech. Open Source je podporováno největšími IT firmami, což garantuje jeho kvalitu a další rozvoj. Na Open Source dnes přecházejí celé společnosti, státní a veřejná správa a podporu vyhlašují i vlády některých zemí.

Mnoho firem se snaží pomoci společnostem v plánování a nasazování Open Source rešení. Jsme přesvědčení, že technologie Open Source může přinést velkou užitnou hodnotu, vynikající poměr cena/výkon a nezávislost prostředí na komerční sféře.

     Redakčních systémů existuje nepřeberné množství. Do srovnání jsem vybíral záměrně jen ty, které jsou lokalizované do češtiny, jelikož prezentace budou většinou v mateřském jazyce, a taktéž systémy, které nabízejí nejen několik základních funkcí. Jedná se o systémy s největší uživatelskou podporou a základnou, všechny patří ke špičce v CMS. Většinu z nich jsem osobně vyzkoušel. Vybrat ten  nejlepší redakční systém je velice obtížné. Ačkoliv jsem přečetl spoustu článků a diskuzí, žádný mi nedal jednoznačné rozřešení ke kterému se přiklonit. Každý systém má své a hodně záleží jak se s kterým sžijete. Podle mého názoru je nejlepší redakční systém Joomla, a to hlavně kvůli jednoduchému ovládání administrace, do které lze zaškolit i méně technicky zdatné uživatele. Množství a jednoduchosti instalace doplňků a šablon systému, a také kvůli rozsáhlé české komunitě zabývají se Joomlou. Pro méně složité weby a blogy bych volil Wordpress. Přesto u nás zřejmě zůstává nejpopulárnějším systémem Drupal.

partner posi

Webglobe - moderní zázemí pro váš web

Na čem pracujeme

ZŠ CHOLTICE
www.zscholtice.cz

PRIMA band
www.primaband.cz

Rekreační jízdárna Borek
www.nakone.cz

Kontakt:

Tomáš Vyhnálek

Ledec 9
535 01 Přelouč

Tel.: 605 451 870
e-mail: info@tom-vyhnalek.cz
IČ: 627 08 252
DIČ: CZ7408313308

Mapa: