Co je Joomla

joomla_logo      Joomla! je bezplatný open source CMS pro účely publikování informací na internetu a intranetu. Je napsána v jazyce PHP a využívá databázi MySQL. Joomla! podporuje caching, indexaci stránek, RSS, tisknutelné verze stránek, zobrazování novinek, blogy, diskusní fóra, hlasování, kalendář, vyhledávání v rámci webserveru, lokalizace a vícejazyčné verze.

     Název joomla je anglický fonetický přepis svahilského slova „jumla", které znamená „všichni dohromady" nebo „v celku". Výslovnost slova Joomla je „džumla". Tento název byl vybrán jako závazek vývojářského týmu a komunity k tomuto projektu. První verze projektu Joomla! (Joomla! 1.0.0) byla vydána 16. září, 2005. Tato verze byla identická s produktem Mambo 4.5.2.3, byly pouze opraveny některé bezpečnostní chyby. Ve vývojovém plánu bude podle vývojářů Joomla! 2.0 kompletně přepsána do jazyka PHP 5
Začátkem ledna 2011 vyšla dlouho očekávaná verze 1.6. Tato nová verze Joomly nabídla více síly, více ovladatelnosti a ještě více voleb než kdy předtím. Na verzi 1.6 pak navázaly verze 2.5.x a Joomla 3.x.x, která přinaslaještě více změn a možností.

     Joomla! je špičkový redakční systém, který nabízí snadnou správu obsahu i pro méně zkušené uživatele. Joomla! má více než tři tisíce funkčních a otestovaných rozšíření. Většina těchto rozšíření je stejně jako Joomla samotná distribuována pod otevřenými licencemi. Joomla je systém umožňující vytvořit vlastní webové stránky a zobrazit na nich mnoho různých aplikací, bez potřeby znalosti programování. Joomla je zcela zdarma a dostupná pro všechny. To z ní dělá jeden z nejoblíbenějších redakčních systémů vůbec. Dostupná je v mnoha jazykových modifikací, což znamená že i člověk neznalý anglického jazyka může s tímto systémem pracovat. Systém Joomla se hodí pro webové prezentace firem, online magazíny, noviny, e-shopy, internetové komunity, školy, či osobní stránky.

     Pro správu redakčního systému používá vlastní administrační rozhraní, ve kterém se provádějí veškerá nastavení. Základním stavebním kamenem pro správu obsahu v Joomle! je článek. Články jsou tvořeny pomocí WYSIWYG editoru pro tvorbu HTML obsahu. WYSIWYG editor představuje v Joomle! jednotné koncové prostředí pro správu veškerého obsahu ze strany uživatele. V základním balíčku joomly již je několik šablon které říkají jak má stránka vypadat. Pokuď se nám ani jedna z připravených šablon nelíbí, máme dvě možnosti. Buď si vlastní vytvořit, nebo si stáhnout některou z šablon na internetu.

     Po úspěšné změně vzhledu se vrhneme na moduly a komponenty. To jsou vlastně kousky programu, které se do Joomly vkládají a mají různé funkce jako jsou například: Zobrazování novinek, Fotogalerie, Vyhledávání, Banery, Přihlašování, Jazykové modifikace a mnoho dalšího. Moduly a komponenty umožňují naši stránky značně rozšířit. Některé komponenty a moduly jsou spolu navzájem provázány, není to však pravidlem. Všeobecně vzato, modul je něco co se na stránce fyzicky zobrazuje na určité pozici kterou si volíme a komponenta slouží pro definování vzhledu a vlastností. Uvedu raději nějaký příklad: V komponentě Banners (Banery) si nadefinujeme všechny banery, rozřadíme je do kategorií, udáme počet kliknutí a další vlastnosti a následovně modulu banners řekneme v jaké části stránky má již nadefinované banery z komponenty zobrazit. Není ale pravidlem že musí existovat stejná komponenta i modul. Například komponenta pro změnu jazyka. Ta mění obsah celé stránky a tak nemusí mít žádný modul který by určoval kde se má zobrazit. Některé moduly i komponenty jsou už v Joomle zabudovány jako základní.

     Aktuální verze má číslo 3.4.x a je plně lokalizovaná do češtiny.

     Vyzkoušejte si systém Joomla, aniž by jste museli cokoliv instalovat. http://demo.joomla.org/


Čerpáno z Wikipedie a z redakcni-systemy.com. Případné dotazy pište do komentářů.

 

Joomla je systém umožňující vytvořit vlastní webové stránky a zobrazit na nich mnoho různých aplikací, bez potřeby znalosti programování. Joomla je zcela zdarma a dostupná pro všechny. To z ní dělá jeden z nejoblíbenějších redakčních systémů vůbec. Dostupná je v mnoha jazykových modifikací, což znamená že i člověk neznalý anglického jazyka může s tímto systémem pracovat. Systém Joomla se hodí pro webové prezentace firem, online magazíny, noviny, e-shopy, internetové komunity, školy, či osobní stránky.

Kontakt:

Tomáš Vyhnálek

Ledec 9
535 01 Přelouč

Tel.: 605 451 870
e-mail: info@tom-vyhnalek.cz
IČ: 627 08 252
DIČ: CZ7408313308

Mapa: